Domy z bali

Witam Cię bardzo serdecznie, jeżeli jesteś tutaj i czytasz ten artykuł to z pewnością w pewny stopniu jesteś zainteresowany budową domu, lub po prostu chcesz się dowiedzieć nie, co o samym procesie. Z uwagi na szacunek do twojego czasu chciałbym nadmienić, że artykuł ten będzie poświęcony głównie domom z drewna, które w ostatnim czasie stają się coraz popularniejsze. Domy z bali, o których będziemy dzisiaj mówić stały się w ostatnich czasach ikoną nowoczesności, chociaż były już znane w prehistorii.

Samą tematykę budowy wieńcowej, na jakiej opierają się domy z bali poruszałem w innym z artykułów i pozwolę sobie tutaj na odesłanie was w tej kwestii do nich lub po prostu do internetu. Co zatem wpływa na to, że taki staromodny styl budowania domu stał się jednym z najpowszechniejszych dzisiaj? Otóż zauważ, że w dzisiejszych czasach temat zdrowego stylu życia czy bycie „eko” stanowi pewnego rodzaju drogowskaz dla inwestorów i przedsiębiorców.

Każdy z nas stara się segregować butelki (no dobrze duża część społeczeństwa stara się) i coraz częściej na domach widzimy zainstalowane panele słoneczne. Śmiało możemy stwierdzić, że sama tematyka drewnianych domów będzie się rozwijać i łączyć z nowoczesnymi technologiami. Domy z bali stają się również coraz bardziej popularne, ponieważ w zatrważającym tempie rosną ceny tradycyjnych materiałów budowlanych.

Domy z baliWedług mnie i moich obserwacji na dzień dzisiejszy przepiękne domy z bali można spotkać dosłownie w każdym regionie Polski. Oczywiście duży wpływ na taki sposób budowy ma to, co u sąsiada z płotem, mam tu na myśli fakt, że dziesięć lat temu gdzieś gdzie stał jeden taki dom teraz stoi ich pięć. I nie jest to nic złego ani dziwnego, bo taki krajobraz osiedla domków jednorodzinnych jest naprawdę piękny i myślę, że każdy chciałby zamieszkać na takim osiedlu. Niewątpliwą cechą drewnianych budowli jest też czas ich wykonania, który jest zdecydowanie krótszy w stosunku do tradycyjnych rozwiązań, do jakich przywykliśmy i to również może mieć duży wpływ na ich rozpowszechnianie. Kolejna cecha takich budowli, czyli trwałość również ma niebagatelne znaczenie na powszechność i rozwój trendu budowania domów z bali lub po prostu z drewna. Jeżeli potrzebujesz przykładu na trwałość takich konstrukcji to spójrz w górę, i nie mam tu na myśli sufitu tylko w górę Polski, czyli inaczej mówiąc tereny górskie. Drewno jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne i to właśnie, dlatego na terenach górskich domy buduje się właśnie tą metodą. Drewno jest samo w sobie bardzo trwałym materiałem budowlanym i jeżeli wiemy jak z nim pracować oraz jak o nie dbać to może być również bardzo wdzięcznym.

Dzisiaj na rynku jest multum produktów do ochrony drewna, a internet aż kipi od poradników jak zakonserwować taki budynek. Poza tym zawsze możemy zwrócić się do firmy, która budowała nasz dom o jego konserwację lub ewentualne naprawy, których na dziewięćdziesiąt dziewięć procent nie będzie. Co ciekawsze domy z bali nie wymagają ocieplania i oczywiście poza faktem, że po prostu popsuło by to wizerunek takiego domu to dodatkowo jest on po prostu bardziej oszczędny w stosunku do takiego murowanego. Jeżeli już przy oszczędności jesteśmy to kompletnie możemy zapomnieć, o jakimkolwiek tynkowaniu wnętrz. Pozwoliłem sobie trochę poszperać na temat domów z bali w internecie i przypadkowo natknąłem się na raport naukowy, który zbadał jak mieszkanie w takim domu z drewna wpływa na zdrowie domowników. Okazuje się, że domy z bali są dużo zdrowsze niż tradycyjne domy, jakie znamy. Z pewnością ma ta związek z materiałami, jakie są używane przy budowie zwykłego murowanego domu.

Rozmawiając ze znajomym, który nie ma kompletnie żadnego doświadczenia w budowlance ani nie jest jakiś mega oczytany w pewnym momencie zacząłem powątpiewać w te wszystkie super opinie o domu z bali. Oczywiście prezentował on stanowisko zupełnie odwrotne do tego, które ja prezentuję tutaj. Mianowicie łatka, jaka została przyklejona do domów z drewna jakoś budynków nietrwałych pochodzi niestety z naszego kraju, w którym domy z bali były stawiane z byle, jakiego drzewa i bez konkretnej wiedzy, przez co faktycznie spadała ich, jakość i wytrzymałość. Jeżeli jesteś osobą, która potrzebuje naocznego przykładu wytrzymałości a górskie domki do Ciebie nie przemówiły to udało mi się znaleźć przykład w Rosji na wyspie Kiży. Znajduje się tam cerkiew Przemienienia Pańskiego.

Jest to drewniana konstrukcja pochodząca z tysiąc siedemset czternastego roku, a podczas jej budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Co więcej jej wysokość wynosi trzydzieści siedem metrów i wykonana jest z dwóch i pół tysiąca bali. No i stoi do dzisiaj, więc według mnie domy z bali mają jak najbardziej prawo stać a nawet muszą stać przez długie lata. Zbliżamy się do końca tego artykułu, w którym starałem Ci się przedstawić domy z bali i kilka faktów, co może wpływać na ich popularność. Dziękuję za twój czas oraz atencję poświęcone na ten artykuł. Mam nadzieje, że jeżeli planujesz budowę własnego domu to zdecydujesz się na taki właśnie dom z bali.