Jak układać płytki drewnopodobne na podłodze?

Jak układać płytki drewnopodobne na podłodze? Płytki drewnopodobne cieszą się ogromną popularnością. Przede wszystkim ze względu na swoje właściwości, ale również atrakcyjne ceny. Pasują do aranżacji w różnych stylach. Zachowując podobieństwo do naturalnego drewna, pozbawione są jego wad. Świetnie podkreślają domowy, ciepły klimat. W związku z tym zakładane są zarówno w kuchni i salonie, jak i w łazienkach. Płytki imitujące drewno świetnie znoszą warunki podwyższonej wilgotności, ale wybierane są także na schody zewnętrzne i tarasy. W związku z tym mogą być stosowane wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. 

Jak wybrać odpowiednie płytki drewnopodobne?

Płytki, które imitują drewno do złudzenia przypominają naturalny materiał. Tak samo jak drewniane modele dostępne są w wielu wymiarach. Większe wersje sprawiają, że dostępne jest mniejsza liczba spoin. Dzięki temu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Znaczenie ma także powierzchnia płytek. Za naturalny wygląd odpowiada ustrukturyzowana faktura, która przypomina żłobienia naturalnych desek. Ten efekt podkreślają także fugi. Jak dopasować je do płytek drewnopodobnych? Najbardziej pasuje fuga o szerokości minimum 2 mm. Znaczenie ma także jej kolor. Najlepiej jeśli fuga jest ciemniejsza co najmniej o kilka tonów od płytek. Istotnym aspektem jest również tonalność płytek, która wpływ na różnorodność grafik na płytce.

Jakie są rodzaje płytek drewnopodobnych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płytek drewnopodobnych. Wśród klientów uznaniem cieszą się płytki gresowe. Cechują się właściwościami mrozoodpornymi, ale są również wytrzymałe. Dzięki temu można je także układać na zewnątrz. Aby zapewnić ich jak najlepszą estetykę oraz trwałość, należy zadbać o właściwy montaż. Popularnym zakupem jest również gres szkliwiony, którego powierzchnia zawiera specjalną, ochronną warstwę szkliwa. Jego ciekawą odmianą jest gres polerowany, który ma świetną prezencję, ale szybko się brudzi i jest podany na uszkodzenia. Oprócz płytek drewnopodobnych na podłogę, w sprzedaży są także płytki ścienne. Glazurowe płytki ścienne do kuchni są cienkie, przez co szybciej ulegają uszkodzeniom. Aby ułatwić ich czyszczenie, producent pokrywa je warstwą szkliwa. Dostępne są także płytki terakotowe, które wykazują mniejszą trwałość niż gres. Wyróżniają się natomiast dobrą zmywalnością, co ułatwia ich czyszczenie. Są również odporne na szkodliwy wpływ substancji chemicznych.

Zobacz również:

Jak wykonać montaż płytek?

Aby prawidłowo ułożyć płytki, warto dokładnie zaplanować pracę. Następnie zamówić lub kupić wybrany rodzaj płytek i sprawdzić opakowanie. Liczba twarzy powinna zgadzać się z opisem na opakowaniu. Ze względu na możliwość stłuszczenia, warto też sprawdzić stan płytek. Zanim przejdziemy do montażu elementów, warto zweryfikować, w jaki sposób prezentują się na podłodze. W ten sposób można dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie, a także wychwycić ewentualne błędy. Dokonując montażu “na sucho”, można także zaplanować wzory. To szczególnie ważne w przypadku gdy na podłodze montujemy mozaikę lub dodatki. Wcześniejsze ułożenie wzoru znacznie ułatwia dalszą pracę. Nabiera to także znaczenia w przypadku montażu płytek tonalnych. Aby stworzyć perfekcyjny wzór, warto połączyć płytki z kilku opakowań, a następnie obrać je nawet o 180o. Dzięki temu zyskujemy nowe możliwości aranżacyjne.

Na rynku dostępny jest szeroki wybór płytek. Dzięki temu każdy może dopasować ich rodzaj do własnych potrzeb, a także wystroju wnętrza. Ich niewątpliwą zaletą jest wręcz bliźniacze podobieństwo do naturalnego drewna. Ponadto dostępne są w różnych kolorach i odcieniach, a także wzorach. Przed rozpoczęciem właściwych prac, ale już po etapie pracy “na sucho”, należy wyczyścić podłogę. W tym celu należy usunąć z niej zabrudzenia, drobne odpady czy pyły. Aby zapewnić stabilność posadzki, należy wygładzić powierzchnię podłogi. Do rozpoczęcia pracy potrzebne są nie tylko płytki, ale również dodatkowe narzędzia i akcesoria.

Jak planować, żeby ułożyć płytki?

Pierwszym elementem prac remontowo- budowlanych jest zawsze planowanie. Dopiero po zorganizowaniu pracy i przedstawieniu planu, można zacząć właściwe zadania. Płytki należy ułożyć na podłodze, stosując się do wcześniejszych ustaleń. W dalszej kolejności przycinamy ich krawędzie, dopasowując je do ściany. W centralnej części układamy całe płytki, ale w rogach i przy ścianie, należy je dopasować. Na tym etapie należy także zadbać o właściwy dobór fugi. Jej kolor powinien odpowiadać płytkom. Fugę należy dokładnie rozprowadzać, pamiętając o usuwaniu je nadmiaru. Jeśli nie zadbamy o precyzję w nakładaniu fugi, płytki ceramiczne mogą wygląd nieestetycznie i niechlujnie.

Podsumowując, płytki drewnopodobne mają szereg zalet, które doceniają ich użytkownicy. Jedną z najważniejszych jest to, że wersje drewnopodobne należą do grupy tanich płytek, ale mając dobrą jakość. Jednocześnie pozostają bardzo dekoracyjnym elementem wystroju. Przy tym są także trwałe i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia i warunki panujące w pomieszczeniach.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl