Witamina D i jej zbawienny wpływ na organizm

Witamina D i jej zbawienny wpływ na organizm. Na prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz zachowanie doskonałej kondycji przez długie lata składa się szereg czynników. Niezwykle ważne aspekty to utrzymanie zdrowego i higienicznego trybu życia, unikanie sytuacji stresowych, dbanie o prawidłowy sen oraz jego wystarczającą ilość na dobę. Ponadto kluczową rolę odgrywa zbilansowana, oparta na produktach naturalnego pochodzenia dieta, obfitująca w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki mineralne. 

Oprócz diety, aktywności fizycznej i unikania stresów bardzo ważną rolę odgrywa także prawidłowa suplementacja. Jedną z najbardziej pożądanych i potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminą jest – vit D3.

Co zawiera witamina D3, że tak korzystnie wpływa na organizm?

Witamina D i jej zbawienny wpływ na organizm.O tym jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania oraz zachowania zdrowia jest witamina D, z pewnością słyszał każdy z nas. Witamina D wraz z witaminami A, E oraz K należą do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach co oznacza, że najlepiej jest je przyjmować wraz z tłustymi posiłkami. Witamina D zawiera cholekalcyferol, organiczny związek chemiczny. Co ciekawe ludzki organizm jest w stanie sam wytworzyć witaminę D na skutek kontaktu z naturalnym promieniowaniem słonecznym. Synteza witaminy D w organizmie ludzkim jest uzależniona od pory roku. Oczywiście największą jej intensywność zaobserwować możemy latem w godzinach od 10:00 do 15:00 kiedy jest największe nasłonecznienie. Z kolei zimową porą synteza witaminy D jest całkowicie nieefektywna. Dlatego w tym momencie warto podkreślić jak ważna dla zachowania prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu jest jej suplementacja.
Witaminę D znajdziemy w każdej aptece a nawet drogerii pod różnymi, wygodnymi postaciami. Na przykład jako witamina d3 w kroplach dla dorosłych lub witamina d3 w płynie, czy też wit. d 3 w wygodnych do połknięcia kapsułkach lub tabletkach.

Korzyści z regularnego przyjmowania suplementów z witaminą D.

Witamina D oraz jej regularna suplementacja są niezwykle ważne dla ludzkiego organizmu. Dotyczy to nie tylko osób dorosłych ale i dzieci oraz niemowląt. Dzięki jej regularnemu przyjmowaniu maleńki organizm dziecięcy zdecydowanie lepiej się rozwija. Witamina D niweluje i minimalizuje ryzyko pojawienia się wielu wad rozwojowych oraz problemów związanych z prawidłowym funkcjonowaniem układu kostnego.

Najważniejsze korzyści dla zdrowia wynikające z przyjmowania suplementu witamina d:

  • Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego.  Wit D3 to niezwykle ważny pierwiastek w okresie wzrostu dla dzieci i niemowląt. Odgrywa niezwykle istotną rolę w prawidłowym rozwoju układu szkieletowego. Przyczynia się do zachowania zdrowych zębów oraz kości. W przypadku niedoboru witaminy d3 w okresie wzrostu istnieje ryzyko krzywicy, zwapnienia kości oraz niewłaściwej ich mineralizacji. Natomiast u osób dorosłych i starszych niedobory wit D3  mogą objawiać się osteoporozą i zwiększoną łamliwością kości. Przyjmowanie zbyt małych dawek witamina d może objawiać się także zwiększoną podatnością na próchnicę.
  • Wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego – bardzo często depresja oraz stany lękowe, czy też obniżony nastrój związane są z niedoborem wit D3 w organizmie. Utrzymywanie jej właściwego poziomu w organizmie jest także niezwykle ważne także u kobiet w ciąży. Jej niedobory mogą objawiać się zaburzeniami autystycznymi u  dzieci. 
  • Wspomaga prawidłowe działanie układu odpornościowego – Witamina w bardzo korzystny sposób wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Wspiera organizm w walce z chorobami takimi jak przeziębienia i różnego rodzaju infekcje. 
  • Wspomaga prawidłowe działanie układu krążenia – reguluje przewlekłe stany niewydolności serca oraz przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia tętniczego krwi w organizmie. 

Źródła pokarmowe witaminy D.

Witamina D3 w płynie oraz witamina D3 w kroplach dla dorosłych czy też wygodnych do połknięcia kapsułkach to nie jedyna droga suplementacji. Warto bowiem źródeł tej cennej dla naszego organizmu witaminy szukać w produktach dietetycznych, naturalnego pochodzenia. Zapewne wielu z nas zastanawia się jakie produkty zawierają największe dawki witaminy d. 

Otóż należą do nich przede wszystkim:

  • produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak wątróbka, tłuste ryby, czerwone mięso oraz drób
  • żółtka jaj oraz nabiał, na przykład mleko krowie
  • jaja
  • przetwory mleczne takie jak ser żółty oraz twaróg

Co ciekawe, przyswajalność witaminy D z produktów naturalnego pochodzenia oscyluje na poziomie około 20%. Pozostałe zapotrzebowanie na nią należy pokryć przyjmując odpowiednie suplementy, krople lub kapsułki. 

Chociaż często słyszy się, że witaminy d nie można przedawkować, to jednak w niektórych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność podczas jej suplementacji. Dotyczy to zwłaszcza osób uczulonych na ten pierwiastek, lub inne składniki preparatów zawierających witaminę D. Ponadto szczególną ostrożność zachować powinny osoby cierpiące na problemy z nerkami.