Zarządzanie nieruchomości czyli wiedza zdobyta na studiach

Zarządzanie nieruchomości czyli wiedza zdobyta na studiach. Administrator nieruchomości to zawód, który daje ogromne perspektywy. Chociażby takie, że dzięki temu można poznać mnóstwo fascynujących osób. I nie jest tu tylko mowa o klientach. Dodatkowo, należy zdać sobie sprawę, że w związku z tym zawodem, można liczyć na całkiem spore zarobki. Tylko należy się w tym zawodzie sprawdzać. Powstaje więc jedno ważne pytanie – czy warto robić studia zarządzanie nieruchomościami?

Co było…

Jeszcze do niedawna, nikt nie pomyślałby o tym, aby takie pytanie zadać. Wszystko było bowiem określone prawnie. Nie dość, że studia na kierunku zarządzanie nieruchomościami były potrzebne, to należałoby spełnić jeszcze szereg innych warunków, aby móc zostać zarządcą. Należało zdobyć odpowiednią licencję, która uprawniała do wykonywania tego zawodu. Było trochę wyzwań, ale dzięki temu można było być pewnym odnośnie tego, że dana osoba poradzi sobie z wyzwaniami, jakie na nią czekają.

…to już nie jest

Teraz czasy się zmieniły. Co obowiązywało, już przestało obowiązywać. Wszelkie prawne obowiązki wobec osób, które chciały spełniać się w zawodzie administratora, zostały zniesione. Tak więc, jakby nie było, zdobyć ten zawód jest zdecydowanie łatwiej. Właściwie to zarządcą może zostać każda osoba. I to niezależnie od tego, jakie ma wykształcenie.
No to skoro jest tak łatwo teraz o taką pracę, to faktycznie powraca pytanie – czy warto robić studia zarządzanie nieruchomościami? Odpowiedzieć można w dwojaki sposób. Tak lub nie. Dlaczego można udzielić takiej odpowiedzi?

Wyczucie rynku

Są takie osoby, które dosłownie rodzą się darem do zarządzania nieruchomości. Odkąd tylko sięgają pamięcią, doskonale czują się w tej tematyce. Zawsze na bieżąco wertowały wszystkie doniesienia odnośnie rynku nieruchomości. Może ktoś z bliskich osób pozwalał poznać ten specyficzny zawód od podszewki. No jest grono takich nielicznych osób, które mają iście perfekcyjne wyczucie rynku. Zawsze wiedzą co mają robić, chociaż żadnych studiów nie ukończyli.

Całkiem możliwe, że takie osoby wcale nie będą potrzebowały studiów na kierunku zarządzanie nieruchomościami, ponieważ wszystko wiedzą. Zamiast zdobywać wiedzę na wykładach, mogą pomyśleć o tym, aby rozwijać swoje umiejętności w inny sposób. Może dodatkowe szkolenia z zakresu rynku nieruchomości?
Zamiast tracić czas na naukę, można pomyśleć nad sposobami, które pomogą zdobywać klientów. W końcu może to wyjść z korzyścią dla nich.

Wiedza i profesjonalizm

Tylko że takich osób jest naprawdę bardzo mało! Nie ma się co oszukiwać, że każdy rodzi się z encyklopedyczną wiedzą w głowie. Należy ją zdobyć. Pomimo tego, że w 2014 roku nastąpiła deregulacja prawa, która zniosła pewne wymogi, tak naprawdę niczego to nie oznacza. Dowodem są na to chociażby zachowania potencjalnych konsumentów, którzy bardzo dokładnie sprawdzają, jakie zarządca ma wykształcenie.

Największym powodzeniem cieszą się te osoby, które posiadają kierunkowe wykształcenie na studiach, potwierdzone dyplomem. Nie trzeba starać się o licencję, ale ten dyplom ukończenia studiów jest takim minimum koniecznym.

Może i studia na kierunku zarządzanie nieruchomościami zajmują dużo czasu, a do tego niekiedy finansów, to jednak warto o nich pomyśleć. Tym bardziej, że dobrze przygotowują one do spełnienia swoich obowiązków. A tych zarządca nieruchomości ma naprawdę dużo. Na naukę nigdy nie jest za późno. Skoro ktoś ma zamiar sprawdzić się w tym zawodzie, to studia będą dla niego rzeczą obowiązkową.

Obowiązki zarządcy nieruchomości

Aby lepiej uzmysłowić, z czym na co dzień administrator nieruchomości musi sobie radzić, należy pomyśleć o jego codziennych obowiązkach. Można nawet stworzyć listę takich podstawowych prac, jakie na co dzień wykonuje zarządca. Na tej liście znaleźć można:

  • prowadzenie dokumentacji wspólnoty mieszkaniowej.
  • reprezentowanie tejże wspólnoty,
  • współpraca ze wspólnotą,
  • opieka nad budynkami – nie tylko tymi mieszkalnymi, ale także przynależnymi do danego terenu,
  • wykonywanie dodatkowych prac,
  • regulacja poszczególnych opłat.

Chociaż, na takiej liście prac do wykonania, może znaleźć się wiele innych rzeczy. A to wszystko za sprawą tego, że poszczególne strony muszą się samodzielnie dogadać.
Klient określa swoje oczekiwania, a przyszły zarządca nieruchomości deklaruje się, czy jest w stanie je wykonać, czy też nie.

Umowa, która jest podpisywania pomiędzy obiema stronami, jest bardzo ważna. To podstawa do rozliczenia zarządcy z poszczególnych prac, jakie ma on do wykonania.
Dlaczego jest o tym wspomniane? Ponieważ w sądach toczy się wiele spraw, które klienci wytoczyli zarządcom. Podstawą sporu jest najczęściej nie wywiązywanie się z obowiązków. Kogo dotyczą takie spory? Najczęściej osób, które właśnie nie posiadają odpowiedniego wykształcenia, jeżeli chodzi o zarządzanie.

Tak naprawdę każda osoba decyduje samodzielnie o tym, czy takie studia wybierze, czy też nie. Chociaż dla własnego dobra należy o nich pomyśleć. To właśnie na nich można sobie najlepiej uświadomić, z jakimi wyzwaniami będzie się miało do czynienia.