Sitodruk czy sublimacja – na którą metodę lepiej się zdecydować?

Masz w planach wykonanie nadruku na jakichś przedmiotach? Chcesz pokryć bluzy, kubki, koszulki lub parasolki wybranym przez siebie wzorem? Przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii jest to bardzo łatwe do zrealizowania, a jedyny problem może być związany z wyborem metody druku. Do wykonania odzieży z własnym logo, lub naniesienia grafiki na innego rodzaju przedmioty, najczęściej wykorzystuje się dwie metody – mianowicie sitodruk i druk sublimacyjny. Sitodruk czy sublimacja – na którą metodę lepiej się zdecydować? Na jakie materiały najlepiej nanieść nadruk? Jak przygotować wzór do druku? Odpowiedzi na te pytania poznasz po przeczytaniu poniższego artykułu.

Sitodruk i sublimacja – dwie najpopularniejsze metody do drukowania własnych wzorów na ubraniach i gadżetach

Planujesz wykonać bluzy firmowe z logo lub marzysz o posiadaniu kubka oraz odzieży z nadrukiem przedstawiającym znak Twojej firmy? Rozglądając się za dostępnymi ofertami natrafiłeś na takie pojęcia, jak sitodruk i sublimacja, ale nie masz pojęcia na jakich zasadach działają? Oto wyjaśnienia obu procesów.

Sitodruk stosowany jest najczęściej do zadrukowywania dużych powierzchni lub trójwymiarowych przedmiotów, np. pudełek, kubków, figurek itp. Metoda ta pozwala na wykonywanie nadruków na takich powierzchniach, jak: karton, folia, drewno, metal, plastik oraz tkanina. Najczęściej jest ona wykorzystywana do personalizowania gadżetów lub wykonywania bilbordów. Ponadto, technika jest także bardzo często używana do zadrukowywania takich przedmiotów jak np.: torby foliowe, torby papierowe, koperty czy też etykiety.

Druk sublimacyjny, nazywany inaczej sublimacją, wykonywany jest przy użyciu specjalnych pras transferowych. Wybrany wzór zostaje naniesiony na papier transferowy, z którego następnie przeniesiony zostaje na wybraną tkaninę. Barwniki, których używa się podczas tej techniki, bardzo mocno łączą się z włóknami – zapewniając dużą trwałość i odporność. Nadruk wykonany przy użyciu tej metody niczym nie odróżnia się od pozostałej powierzchni materiału. Najczęściej stosuje się ją do wykonywania wzorów na tkaninach, np. do stworzenia bluz z nadrukiem firmowym.

Sitodruk – przygotowywanie plików i przebieg procesu

Sitodruk czy sublimacja - na którą metodę lepiej się zdecydować?Jeżeli marzysz o posiadaniu kubka z nadrukiem producenta i masz już wybrany gotowy wzór, to pozostaje Ci jedynie przesłać go do drukarni. Musisz jednak pamiętać o tym, że każdy wysłany plik powinien zostać odpowiednio przygotowany – zgodnie z wymaganiami wybranej drukarni. Aby zachować jak najlepszą jakość sitodruku należy mieć na uwadze takie kwestie, jak rozdzielczość oraz zagospodarowanie spadów i marginesów. Musisz także zadbać o odpowiedni format, w jakim dostarczysz wzór. Drukarnie najczęściej przyjmują pliki w formatach: .pdf, .ai, .cdr, .png i .jpg. Niezwykle istotne jest także to, aby zadbać o tło. Jeżeli bowiem Twój wzór nie posiada tła, i chcesz aby tak pozostało, powinieneś zapisać go w formacie .png, w innym przypadku za obrazem może pokazać się białe tło – które również zostanie wydrukowane. Następnie odpowiednio przygotowany i zaakceptowany przez drukarnię plik zostaje naniesiony na wybraną powierzchnię. Odbywa się to poprzez realizację następujących kroków.

  1. Przygotowanie pliku przez grafika
  2. Przygotowanie sita
  3. Wykonanie nadruku
  4. Utrwalenie nadruku

Po zakończeniu całego procesu zamówione materiały są już gotowe do odebrania. Pozostaje Ci już tylko rozdysponować gadżety pośród pracowników, stałych nabywców lub nowych klientów.

Sublimacja – jak przygotować materiał i wzór?

Sublimacja, czyli drugi popularny rodzaj nanoszenia wybranych nadruków, to metoda, która wymaga z reguły zastosowania odpowiedniego materiału. Tkanina przeznaczona do sublimacji powinna bowiem zawierać w sobie jak największą ilość poliestru. Sublimacja na poliestrze jest najlepszym wyborem, kiedy zamierzamy uzyskać bardzo wyraźny wydruk ze wszystkimi detalami. Nie oznacza to jednak, że tkanina na jakiej wykonamy nadruk musi być w całości wykonana z poliestru – wzory będą prezentowały się dobrze również na materiałach z 50% zawartością tego składnika.

Być może zastanawiasz się w jaki sposób możesz przygotować wzór, który nada się do druku sublimacyjnego? Do tego celu przyda Ci się program graficzny, taki jak np.: GIMP, Corel Draw, Adobe Photoshop czy też Adobe Ilustrator. W sytuacji, kiedy pierwszy raz będziesz pracować z tego typu programami może zająć Ci trochę czasu, aby poznać wszystkie funkcje i nauczyć się z nimi pracować – ale nie poddawaj się, a na pewno Ci się uda. Podobnie jak w przypadku sitodruku, tak i przy sublimacji, plik wysłany do druku musi spełniać pewne wymagania. Przede wszystkim należy skontrolować takie parametry jak: wielkość pliku, rozdzielczość, spady, czcionki oraz format. Jeżeli jednak wiesz, że nie wykonasz samodzielnie takie wzoru, który by Cię satysfakcjonował, to możesz skorzystać z gotowych szablonów lub zamówić wzór u profesjonalisty.

Jak widzisz sitodruk i sublimacja to dwie odmienne metody druku. Wybór konkretnej zależy przede wszystkim od tego na jaki przedmiot zamierzasz nanieść nadruk i jaki efekt chcesz uzyskać.