Jak otworzyć pokrywę rewizyjną rolety

Montaż rolet zewnętrznych jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ skutecznie chronią przed utratą ciepła z pomieszczenia w zimie, chronią także przed wnikaniem zimna z zewnątrz. Latem w czasie dużych upałów, opuszczenie rolet umożliwia zachowanie przyjemnego chłodu wewnątrz. Jednocześnie sprawiają bezpieczeństwo i komfort wszystkim domownikom. Jak otworzyć pokrywę rewizyjną rolety?

Zalety rolet zewnętrznych

W momencie, kiedy ciągle wzrastają koszty ogrzewania budynku, rolety zewnętrzne pozwalają w znacznym stopniu ograniczyć straty ciepła w budynku. Rolety, posiadają warstwę izolacyjną najczęściej z pianki poliuretanowej, co jest dodatkową barierą przed zimnem.

Dodatkowo pomiędzy roletą a szybą tworzy się warstwa powietrza, której ruch jest ograniczony, która efektywnie chroni przed działaniem wiatru, trzeba tylko pamiętać o częstym zaciąganiu rolet, po zmierzchu i w chłodniejsze dni. Rolety antywłamaniowe zewnętrzne pełnią też wspomagającą rolę ochronną przed włamaniami. Pełnią też funkcję akustyczną, mogą obniżyć hałas nawet o 10 decybeli, co jest szczególnie przydatne w hałaśliwych miejscach. Zainstalowanie rolet zewnętrznych podnosi ogólną wartość budynku na rynku nieruchomości.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne zazwyczaj są montowane na trzy sposoby:
– elewacyjny,
– naokienny,
– nakładany pomiędzy ościeżnicą a górną częścią okna.

Najczęściej stosowany jest model elewacyjny, w którym skrzynka rolety umieszczana jest tuż nad oknem i przymocowywana jest do elewacji budynku, prowadnice natomiast montowane są po bokach wnęki okiennej. Rolety zewnętrzne-montaż w takim wypadku wykonywany jest poprzez zastosowanie specjalnych kotew, które mogą być zamocowane do warstwy nośnej budynku. Warstwa ociepleniowa może nie wytrzymać ciężaru rolet zewnętrznych. Kolor kasety z roletami zewnętrznymi powinien harmonizować z elewacją budynku.

Montaż naokienny rolet odbywa się poprzez zamocowanie wewnątrz otworu okiennego. Skrzynka mocowana jest do ramy okna pod nadprożem, a prowadnice do profili pionowych okna. Ten sposób montażu zmniejsza ilość światła słonecznego, wpadającego do środka pomieszczenia, ponieważ zasłania górną część szyby. Montaż takich rolet na wymiar można wykonać na dwa sposoby prawo i lewoskrętny. Prawoskrętne umożliwiają nagromadzenie większej ilości powietrza pomiędzy roletą a szybą, co sprzyja lepszej izolacji cieplnej.

Sposób montażu nakładany może być zastosowany w przypadku wymiany okien albo na etapie budowy budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zamówienie rolet na wymiar. Skrzynka montowana jest pomiędzy ościeżem a górną framuga okna. Niewątpliwą zaletą takiego zastosowania montażu jest całkowite ukrycie skrzynki w ścianie. Z zewnątrz przykrywa ją warstwa ocieplenia i warstwa elewacyjna a od środka specjalna listwa maskująca.

Sterowanie roletami może odbywać się na dwa sposoby: ręczny i elektryczny. W wariancie ręcznym zwijacz z linka znajduje się po wewnętrznej stronie okna, a w wariancie elektrycznym zwijacz podłączony jest do silnika elektrycznego. W takim wypadku silnik może być połączony za pomocą przewodów z włącznikiem na ścianie albo odbierać fale radiowe wysyłane pilotem. Rolety w kasecie sterowane elektrycznie można podłączyć do inteligentnego systemu sterowania budynkiem, co pozwala zaplanowanie opuszczania i podnoszenia rolet o określonej godzinie.

 

Sposób otwierania pokrywy rewizyjnej

 W przypadku, kiedy rewizja znajduje się na głównym boku skrzynki, nie ma potrzeby używania specjalistycznych narzędzi, można użyć jakiegokolwiek narzędzia, którego fragment umieszczony w skrzynce ma długość przynajmniej 12 mm. Narzędzie trzeba wsunąć w otwór szczeliny i odchylić pokrywę boczną.

Otwierając pokrywę rewizyjną od dołu, trzeba użyć specjalnie do tego celu przeznaczonego narzędzia. Aby skrzynka otworzyła się w odpowiedni sposób, trzeba wsunąć przyrząd w szczelinę między pokrywą rewizyjną a pokrywą boczną w taki sposób, aby można było ją podważyć na całej długości. Czynność trzeba powtórzyć tak często, aż możliwe będzie swobodne otwarcie pokrywy.

Rolety zewnętrzne termoizolacyjne i antywłamaniowe

Rolety na zamówienie termoizolacyjne coraz bardziej zyskują na popularności. Zabezpieczają pomieszczenie przed promieniami słonecznymi i zapobiegają nagrzewaniu się, ponieważ pokryte są specjalnie do tego celu przeznaczoną emulsją. Powoduje on odbijanie światła, dzięki czemu temperatura we wnętrzu budynku utrzymywana jest na stałym poziomie. Jest to dobre rozwiązanie dla okien znajdujących się od południowej i zachodniej strony, które dużo bardziej się nagrzewają. Powłoka termiczna rolet w kasecie powoduje wychłodzenie, dzięki czemu przebywanie w budynku jest bardziej komfortowe.

Rolety antywłamaniowe posiadają specjalnie wzmocnioną obudowę, która chroni przed złodziejami. Dostępne są różne warianty rolet antywłamaniowych, mogą one nawet wydawać alarmujące dźwięki podczas próby sforsowania, co bardzo skutecznie odstrasza ewentualnych napastników i zapewnia bezpieczeństwo domownikom. Rolety zewnętrzne tego typu są masywne, dlatego chronią również przed słońcem.