Jak leczyć uzależnienie od narkotyków?

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków? Narkomania jest to niezwykle silny nałóg. Oczywiście jest to nieco uproszczone stwierdzenie, ponieważ podobnie jak mamy różne rodzaje narkotyków, tak mamy różne rodzaje narkomanii i tak samo, różnie się leczy różnego rodzaju uzależnienia od różnych substancji psychoaktywnych. Jednak jest wiele cech wspólnych, które sprawiają, że leczenie uzależnień narkotykowych, jest to proces niezwykle trudny i ma wiele wspólnych elementów, niezależnie od substancji.

Niestety bardzo wielu narkomanów, nawet jeżeli przejdzie dość dobrze terapię dla uzależnionych, i na jakiś czas zaprzestanie zażywania narkotyków, to z czasem wraca do starych zwyczajów. Nie oznacza to oczywiście, że narkoman, który jest niebiorący, musi od razu po wyjściu z ośrodka dla narkomanów zażyć narkotyki. Czasami może się to zdarzyć nawet całe lata po tym, kiedy wydawało się już, że najgorsze ma już za sobą. Dlatego leczenie uzależnień od narkotyków, aby było skuteczne, wymaga zastosowania odpowiedniej i fachowej terapii. Jak leczyć uzależnienie od narkotyków – porozmawiajmy sobie o tym chwilę.

W jaki sposób leczyć uzależnienie od narkotyków. Ośrodki terapeutyczne

Terapia dla uzależnionych od narkotyków jest to dość długotrwały proces i tak naprawdę, aby była skuteczna, to nie wystarczy, tylko aby narkoman posiedział chwilę w zamknięciu odizolowany od narkotyków. Ośrodki leczenia narkomanii niezależnie od tego, czy są to ośrodki publiczne, czy prywatne ośrodki leczenia narkomanii, kojarzą się nam właśnie z takim podejściem. Oczywiście w pewien sposób, taki detoks sam w sobie może zadziałać pozytywnie, ale raczej mało prawdopodobne jest, aby było to działanie, które będzie miało długofalowe pozytywne skutki. Również wiele zależy od tego, czy osoba, która takiemu detoksowi byłaby poddana, zrobiłaby to dobrowolnie czy zostałaby do tego zmuszona. Jeżeli oczywiście jest to dobrowolne podejście narkomana do wyleczenia się, jest oczywiście dużo większa szansa na sukces.

Jeżeli chodzi o terapię przymusową, jest to niestety bardzo mało skuteczne. Ośrodki leczenia narkomanii niezależnie od tego, czy narkoman tego chce, czy nie, to odcinają narkomana tak naprawdę od jego normalnego środowiska, czyli od środowiska, które w jakiś sposób sprawiało, że brał on narkotyki i nie chodzi tu tak naprawdę, tylko i wyłącznie o jego towarzystwo, w rozumieniu na przykład innych narkomanów, którzy mogli go namawiać bądź umożliwiać branie narkotyków. Chodzi tak naprawdę o całą masę różnych sytuacji na przykład rodzinnych, czy zawodowych które, w jaki sposób sprawiały, że osoba uzależniona brała narkotyki. Musimy sobie o tym porozmawiać.

Nałóg, czy nawyk?

Jak leczyć uzależnienie od narkotyków
Jak leczyć uzależnienie od narkotyków

W ostatnich latach psychologia oraz neuropsychologia poczyniły niezwykle duże postępy, jeżeli chodzi o naukę o ludzkim mózgu oraz w jaki sposób on działa. Jedno z większych osiągnięć, które można by wręcz powiedzieć, było przełomowe, jeżeli chodzi o psychologię oraz leczenie różnego rodzaju uzależnień, było odkrycie tak zwanej pętli nawyku. Nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły, ale warto powiedzieć, że wiele zachowań, które są naszym życiu, zarówno tych dobrych, jak i tych złych, są przez nas wykonywanych wręcz odruchowo. Wynika to po prostu z tego, że ucząc się pewnych rzeczy, oczywiście po jakimś czasie przechodzą one w tak zwany tryb automatyczny. Chodzi tutaj głównie o to, że na przykład podczas wykonywania pewnych prostych czynności, czyli dla przykładu, jeżeli byliśmy mieli myć zęby zawsze tak samo, jak za pierwszym razem, to tak naprawdę na tej czynności skupialibyśmy całą naszą uwagę, czyli na przykład nałożenie pasty, długość mycia tych zębów, czy na przykład rodzaj wykonywanych ruchów.

Obecnie mało kto z nas w ogóle przywiązuje do tej czynności jakąkolwiek uwagę. Podobnie jest też z prowadzeniem samochodu. Jeżeli mamy nowo zdobyte prawo jazdy, to na przykład bardzo mocno skupiamy się na przykład, na wyjeżdżaniu tyłem z naszego podwórka. Jeśli jednak robimy to przez dłuższy czas, to bardzo często nawet możemy nie pamiętać do końca, w jaki sposób dzisiaj wyjechaliśmy z naszego podjazdu. Podobnie niestety jest różnego rodzaju złymi nawykami. Jeżeli na przykład jakieś narkotyk na pewnym etapie życia, gdy jesteśmy poddani działaniu silnego stresu, przynosi nam ulgę i odprężenie, to jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli ten cykl powtórzył się kilkukrotnie, to najprawdopodobniej się utrwali. Współczesne terapie leczenia, skupiają się na detoksie, ale przede wszystkim na skutecznym eliminowaniu złych pętli nawykowych.

Uzależnienie fizyczne

Oczywiście nie możemy również pominąć takiego istotnego faktu jak to, że wiele narkotyków wywołuje bardzo silne uzależnienie fizyczne. Leczenie osób uzależnionych fizycznie od narkotyków jest dość trudne i najczęściej, jest to leczenie wspomagane farmakologicznie. Głód narkotykowy przez wielu ekspertów, łączony jest również ze wspomnianą pętlą nawyku. Chodzi o to, że aby cykl nawykowy zaszedł, potrzebny jest tak zwany wyzwalacz. Głód narkotykowy powoduje dyskomfort fizyczny, ale wielu terapeutów skłania się ku temu, że rola wyzwalacza jest jeszcze bardziej destrukcyjna.

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański