Podolog czym się zajmuje – w jakich schorzeniach pomaga?

Problemy ze stopami powodują dyskomfort i nieustannie przeszkadzają w poruszaniu się. Zamiast szukać pomocy w poradni podologicznej, wiele osób woli znosić nieprzyjemne doznania przez dość długi czas. Nie każdy wie, kim jest podolog, czym się zajmuje w swoim gabinecie? Podolog czym się zajmuje – w jakich schorzeniach pomaga? To specjalista niwelujący problemy stóp: odciski, kurzajki, zrogowacenia, pęknięcia, a także różne zmiany na płytce paznokcia.

Podolog, czym się zajmuje w swoim gabinecie?

Podolog zajmuje się profilaktyką chorób, pedicure leczniczym oraz doradztwem w zakresie właściwej pielęgnacji, tak, aby pacjent w przyszłości uniknął rozwoju chorób stóp. Czy podolog jest lekarzem? Nie jest lekarzem i nie posiada wyższego wykształcenia medycznego, dlatego nie leży w jego kompetencjach diagnozowanie i przepisywanie leczenia. Zgłaszając się do poradni podologicznej, specjalista może zalecić skonsultowanie się z endokrynologiem, dermatologiem czy diabetologiem. Z jakimi problemami stóp najczęściej styka się podolog? Są to różnego rodzaje zmiany na skórze stóp, nie zawsze wiążą się z grzybicą, często są to odciski lub brodawki. Jeżeli są to modzele leczenie zostanie przeprowadzone, z wykorzystaniem najlepszej metody. Podobnie będzie w przypadku konieczności usuwania kurzajek lub wykonania pedicure leczniczego.

Dlaczego podolog wykonuje pedicure leczniczy?

Pedicure leczniczy to forma zabiegu uwzględniająca wszystkie anatomiczne i fizjologiczne cechy budowy skóry, paznokci, zasady obcinania paznokci. A także, stosowanie substancji, które pomagają skutecznie złuszczać martwe komórki z górnej warstwy skóry. Podolog zawsze doradza wykonanie takiego zabiegu. W tym przypadku leczenie skóry i płytki paznokcia odbywa się metodą sprzętową, bez moczenia w wodzie. Wynika to z faktu, że szereg patologii na stopach i paznokciach całkowicie wyklucza możliwość długotrwałego kontaktu skóry z wilgocią. Do czego to jest potrzebne?

Pedicure leczniczy wskazany jest przy różnych patologiach: infekcjach grzybiczych, wrastających paznokciach, pęknięciach, stopie cukrzycowej i wielu innych. W przeciwieństwie do klasycznej pielęgnacji w salonach kosmetycznych, zabieg nie ma na celu nadania stopom i paznokciom idealnego, estetycznego wyglądu, ale ma wyłącznie prozdrowotny charakter. Tacy specjaliści jak podolog przyjmują w specjalistycznej poradni podologicznej.

Jeśli pojawią się uciążliwe modzele leczenie wykona podolog

Na modzele leczenie obejmuje szeroką gamę podejść. Pogrubienie skóry na stopach może powodować wiele niedogodności: ból podczas chodzenia, nadmierne tarcie a w efekcie powstanie trwałych kontuzjiurazów, niemożność doboru wygodnych butów. Obecnie najbardziej obiecującym i uzasadnionym jest leczenie zachowawcze (usuwanie) zrogowaciałego naskórka. Nowoczesne podejścia do leczenia modeli to usuwanie tych zmian laserem. Trzeba zgłosić się do poradni podologicznej na konsultację i poddanie się tej procedurze. Często podolog decyduje się na usunięcie modzeli poprzez wycięcie zmienionej (zrogowaciałej) skóry. Specjalista w swojej pracy wykorzystuje frezy o różnej ścieralności. Gdy urządzenie styka się z modzelem, jest on stopniowo wycinany, a przyległe zrogowaciałe obszary skóry są również usuwane. Ważne! Modzele mogą wystąpić w wyniku długiego chodzenia w ciasnych lub niewygodnych butach. Nie należy usuwać dużych modzeli w domu, ponieważ w przypadku zranienia może dojść do infekcji bakteryjnej.

Zobacz również:

Wymrażanie kurzajek w poradni podologicznej

Usuwanie kurzajek polega na wycięciu łagodnych nowotworów spowodowanych obecnością w organizmie wirusa brodawczaka ludzkiego, który atakuje stopy. Ze względu na ich umiejscowienie (podeszwa) powodują znaczny dyskomfort, dlatego podolog zaleca usunięcie. W poradni podologicznej można przejść wymrażanie kurzajek podeszwowych za pomocą ciekłego azotu, który jest aplikowany na zmianę skórną. W tym przypadku temperatura roztworu wynosi -196 stopni. W ten sposób kurzajka podeszwowa zamarza i odpada.

W niektórych przypadkach stosuje się również usunięcie chirurgiczne. Na przykład, gdy są duże, a stosowanie innych metod będzie mniej skuteczne. Wymrażanie kurzajek to jedna z tradycyjnych metod leczenia. Zabieg krioterapii polega na zamrożeniu tkanki, co oznacza, że w rzeczywistości komórki uszkodzonej skóry są tak schładzane, że woda zamarza w komórkach. Kiedy woda zamarza, rozszerza się, co prowadzi do pęknięcia komórki i jej śmierci. Kurzajka na stopie po prostu przestaje żyć. Podolodzy często stosują metodę wymrażania, ponieważ ma ona wiele zalet, z których główna polega na tym, że po kauteryzacji zimnem tkanka nie jest natychmiast odrzucana. Pozostaje na miejscu, chroni powstałą ranę przed infekcją, a w rezultacie sprzyja szybkiemu gojeniu bez blizn na stopie. Usuwanie kurzajek podeszwowych jest możliwe także przy użyciu najnowocześniejszych technik i sprzętu. Usuwanie kurzajek laserem polega na wypaleniu brodawki za pomocą wiązki laserowej, która niszczy jej komórki. Ta bezkontaktowa metoda nie uszkadza zdrowych obszarów skóry. Po zabiegu nie pozostają żadne blizny.