Czym jest upadłość konsumencka?

W dobie pandemii Sars-CoV19 los dłużników pogorszył się znacznie. Wielu traci źródła dochodu, co wpływa w ostatecznym rozrachunku na wypłacalność. Podobnie rzecz się ma z jednoosobowymi działalnościami gospodarczymi. Jak wyjść ze spirali zadłużeń obronną ręką? Czym jest upadłość konsumencka? Czym różni się upadłość konsumencka osób fizycznych od prowadzących własną działalność gospodarczą? Nadeszły ciężkie czasy i warto wiedzieć co nieco na temat skutecznej formy pomocy, jaką jest możliwość ubiegania się o uznanie upadłości konsumenckiej przez sądy.

Jak wyjść z finansowej matni?

Czym jest upadłość konsumencka?Wyobraźmy sobie pewną sytuację. Od lat borykasz się z długami. Ciężko jest je spłacić i zaczynasz powoli tracić nadzieję. Jak na złość mieszkasz w małej mieścinie, w której ciężko o dobrze płatną pracę. W związku z sytuacją pandemiczną zamknięto zakład pracy, w którym pracujesz. Sytuacja wygląda nieciekawie. Istnieje sprawdzony sposób na poradzenie sobie z tym problemem. W ostateczności możesz ubiegać się o upadłość konsumencką. Jeśli nie spotkałeś się dotąd z tym terminem, to pokrótce wyjaśnimy, czym jest. Pod hasłem tym kryje się możliwość ogłoszenia niewypłacalności i ułatwienie spłaty długów. Warunek jest jeden. Celem ogłoszenie niewypłacalności należy udowodnić przed sądem, że jesteś osobą niewypłacalną, a ów niewypłacalność nie była spowodowana świadomie, z premedytacją. Nim złożysz wniosek do sądu, warto zasięgnąć porady kancelarii konsumenckiej i skorzystać z jej pomocy. Warto wspomnieć, że tylko w ubiegłym roku wystosowano grubo ponad 13 tysięcy takich wniosków. W stosunku do roku 2019 oznacza to wzrost aż o 64%. Ma na to wpływ nieciekawa sytuacja na rynku pracy i kryzys związany z lockdawnem. 

Etapy postępowania o upadłość konsumencką

Upadłość konsumencka tyczy się osób fizycznych, nieprowadzących własnej działalności gospodarczej. Warto o tym pamiętać. Jeśli Twoja sytuacja jest ciężka, to zwróć się o fachową pomoc w uzyskaniu upadłości konsumenckiej w kancelarii prawnej. Na miejscu, konkretni prawnicy specjalizujący się w prawie cywilnym przeanalizują Twoją sytuację i wesprą w trakcie prowadzenia postępowania. Te składa się na dwa etapy:

  • Etap I. Rozpatrzenie wniosku pod kątem formalnym. Sąd weryfikuje sytuację dłużnika i stan jego wypłacalności. Odmowa sądu może nastąpić, jeśli nie wykazujesz niewypłacalności lub uzyskałeś ją świadomie. 
  • Etap II. Rola syndyka. Na tym etapie postępowania, jeśli sąd uzna, że spełniasz przesłanki uznania upadłości konsumenckiej, wkracza syndyk. Szacuje on Twój stan posiadania. Jeśli posiadasz jakąś nieruchomość, którą można upłynnić, może ona pójść pod młotek. W takiej sytuacji osoba ubiegająca się o oddłużenie otrzymuje niezbędne środki na wynajęcie lokum zastępczego. W przypadku, gdy nie posiadasz żadnych nieruchomości, ani niczego co można zlicytować, rola syndyka w postępowaniu sądowym dobiega końca.

W zależności od przypadku sąd może wydać rozmaite wyroki. Jeśli celowo doprowadziłeś do zadłużenia, możesz spotkać się z odmową. Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i niezdolną do pracy, może zadecydować o całkowitym umorzeniu długów. Możesz również się spotkać z decyzją warunkowego oddłużenia, które polega na weryfikacji sytuacji finansowej w przedziale 5 lat. W następstwie dochodzi do umorzenia zobowiązania lub ułożenia planu spłaty.

Zobacz również:

Koszmar przedsiębiorców. Jak wyjść z problemów?

W obecnych czasach nie tylko osoby fizyczne narzekają na kłopoty finansowe. Właściciele restauracji, pubów, dyskotek czy hoteli popadają w coraz większe problemy przez brak możliwości pełnego funkcjonowania w przestrzeni gospodarczej. Nie ma przychodów, a wydatki stałe nie znikają. Z biegiem czasu zadłużenie rośnie wykładniczo. Jak postąpić w takiej sytuacji. Nie mając środków do spłaty rosnących zadłużeń ani możliwości zarabiania warto, jest przemyśleć upadłość firmy. Podobnie jak to jest w przypadku osób fizycznych, rekomendowane jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów w dziedzinie prawa cywilnego. Jakie warunki musisz spełnić, żeby ubiegać się o oddłużenie? Fakt, że nie jesteś w stanie spłacić bieżących zobowiązań, nie uprawnia Cię z uzyskania statusu osoby niewypłacalnej. Każdy sąd odrzuci taki wniosek. W rozumieniu prawa osobą niewypłacalną jest przedsiębiorca, która nie ma płynności finansowej w terminie nie krótszym niż 3 miesiące. 

Przedsiębiorcy a upadłość

W toku procesu dotyczącego upadłości jednoosobowej działalności gospodarczej istnieją dwie możliwości postępowania. Pierwsza z nich to układ naprawczy, druga upadłość likwidacyjna. Scharakteryzujmy pokrótce te dwie drogi rozwiązania problemu.

  • Układ naprawczy. Może zostać zaproponowany przez sąd lub przez wierzyciela. Jest to polubowne załatwienie sprawy. Przedsiębiorca nie traci kontroli nad własnością, ale jego postępowanie jest kontrolowane przez nadzorcę sądowego. 
  • Upadłość likwidacyjna. W sytuacji, gdy stwierdzona zostaje trwała niewypłacalność dłużnika, firma może zostać zlicytowana na poczet spłaty zobowiązań.

Zastanawiasz się, z jakimi następstwami wiąże się ogłoszenie upadłości? Upadłość przedsiębiorstwa co do zasady wiąże się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z zabezpieczenia majątku. W przypadku zastosowania drogi naprawczej kierujesz w dalszym ciągu firmą. To z kolei wiąże się wypełnianiem obowiązków publicznoprawnych, takich jak odprowadzanie składek ZUS i tym podobne. Reasumując, ogłoszenie upadłości jest dobrym wyjściem, jeśli od dłuższego czasu borykasz się z brakiem płynności finansowej, a prowadzisz działalność.