Mycie kostki brukowej – jakie ciśnienie

Kostka brukowa stała się ostatnimi czasy popularnym materiałem, którym wykłada się alejki, ulice, czy podjazdy do garażów. Stosuje się ją zarówno w prywatnych ogródkach, jak i w ogólnodostępnych parkach, czy na chodnikach. Mają one różne kształty – kwadratowy, prostokątny oraz inne – nietypowe. Podobnie jest z kolorami. Dzięki temu można układać z nich różne wzory albo np. oznaczyć część dla pieszych i część dla rowerów. O kostkę brukowa trzeba jednak zadbać. Mycie kostki brukowej – jakie ciśnienie?

Jak poprawić estetykę alejek, podjazdów i chodników?

Mycie kostki brukowej - jakie ciśnienie

Kostka brukowa jest wybierana dość często nie tylko przez wzgląd na estetykę, ale i łatwość i szybkość jej położenia. Nie potrzeba do tego celu specjalnych umiejętności. W dodatku dosyć szybko można zacząć normalnie korzystać z powierzchni wyłożonej taką kostką. Jednak samo jej ułożenie i przygotowanie do użytkowania to nie wszystko. Teraz trzeba o tę całą powierzchnie odpowiednio zadbać. Czymś oczywistym jest, że wszędzie zdarzają się śmieci i kurz. Ale mogą też pojawić się inne zabrudzenia, np. spowodowane przez ptaki i inne zwierzęta, ale też powstające na skutek wycieków różnych substancji z samochodów i nie tylko. A pomiędzy kostkami w końcu może zacząć rosnąć mech i inne rośliny. Czasem pojawia się też pleśń. Nie wygląda to najlepiej i może mieć negatywny wpływ na spójność całości. Dlatego o powierzchnię wyłożoną kostkami brukowymi trzeba dbać od początku i po prostu co jakiś czas ją czyścić.

Jak czyścić kostkę brukową?

Czy do czyszczenia kostki brukowej są potrzebne jakieś konkretne środki chemiczne? A może specjalistyczne urządzenia? Trzeba jasno powiedzieć: im szybciej zaczyna się o kostkę dbać, tym utrzymanie jej w porządku będzie łatwiejsze. Można oczywiście co jakiś czas wezwać specjalistyczna ekipę, która posiada odpowiednie środki i maszyny, jednak nie zawsze jest to konieczne. Opcję tę najczęściej wybiera się w przypadku sporych powierzchni, na których mogą pojawić się zabrudzenia bardzo różnego pochodzenia oraz najróżniejsze naloty.

Osoby prywatne na swoich posesjach najczęściej radzą sobie z czyszczeniem kostki brukowej same. Dopiero w sytuacji, gdy zabrudzenia nie chcą dać za wygraną, korzystają ze środków chemicznych do czyszczenia kostki – dostępnych choćby w marketach budowlanych, Jednak wiele zabrudzeń można usunąć samą wodą, ale pod odpowiednim ciśnieniem strumienia rotacyjnego. Zazwyczaj chodzi o ciśnienie mieszczące się w granicach 100-160 barów. W wielu przypadkach wartością optymalną jest 120 barów. Niektóre osoby używają w tym zwykłego węża ogrodowego podpiętego pod źródło wody. Warto jednak pomyśleć o odpowiedniej myjce ciśnieniowej. Wiadomo, że czysta woda nie zaszkodzi nikomu, wiec jeśli tylko się da, warto wykorzystać właśnie takie rozwiązanie

Co jeszcze wykorzystać w walce z zabrudzeniami na kostce brukowej?

O wodzie pod odpowiednim ciśnieniem warto pomyśleć zawsze i mieć ją w pogotowiu, bo jest po prostu efektywna, łatwa w użyciu i nie ma ryzyka, że np. ktoś z otoczenia jest na nią uczulony. Natomiast to, czego jeszcze użyjemy, zależy od rodzaju zabrudzeń. a mogą to być: farby, kleje, oleje samochodowe, guma do żucia, ślady po hamowaniu, czy przebarwienia typowe dla materiałów, z których wykonano kostkę. Pomiędzy kostkami w końcu zaczną rosnąć różne rośliny. Niektóre z ww. zabrudzeń, w tym farby i oleje, można usunąć piaskiem, najlepiej dozowanym przez dedykowany pistolet. Warto też rozeznać się w środkach chemicznych do różnych zabrudzeń kostki. Są one łatwo dostępne w sklepach budowlanych i ogrodniczych. do usuwania roślinności i pleśni stosuje się zwykle kosy spalinowe lub palniki gazowe. Wszystko to jest łatwo dostępne w dość sporej rozpiętości cenowej. I jeszcze jedno: im starsze zabrudzenie, tym bywa trudniejsze do usunięcia. Jednak dotyczy to większości powierzchni użytkowych. Nie warto więc odkładać usuwania świeżo powstałych zabrudzeń na kiedyś.

Kostkę brukowa warto od czasu do czasu po prostu umyć

Nawet jeśli nie widać zabrudzeń, przebarwień, czy pleśni, powierzchnię wyłożoną kostką brukową warto myć co jakiś czas zwykłą wodą pod ciśnieniem. Usuwa się wtedy niewidoczne gołym okiem zabrudzenia, kurz, nasiona roślin itd., dzięki czemu nie spowodują one dalszych, trwalszych szkód. Można powiedzieć, że mycie wodą pod ciśnieniem do podstawa pielęgnacji kostki brukowej. Sama woda nie powoduje wystąpienia skutków ubocznych, co jest możliwe przy niektórych środkach chemicznych, zwłaszcza przy niewłaściwym i zbyt częstym ich użyciu. Dlatego myjka ciśnieniowa powinna być zawsze pod ręką. Dobrym dodatkiem będzie też odpowiednia szczotka, która pomoże usunąć bardziej uparte zabrudzenia. W pierwszych latach po położeniu kostki trzeba pamiętać też o regularnym uzupełnianiu wypełnień miedzy kostkami. Wiatr, woda (opady, mycie) i samo użytkowanie powierzchni powoduje, że część piasku z wypełnienia po prostu jest przenoszona w inne miejsca. Istotne jest to, aby wszystkie urządzenia i środki do czyszczenia kostki kupować z pewnych źródeł. Chodzi o sprawdzony skład oraz parametry. Da to gwarancję pożądanych efektów, zamiast ryzyka potencjalnych zniszczeń.