Ile kosztują noclegi nad morzem

Polacy bardzo chętnie spędzają wakacje nad polskim morzem. Niemniej jednak nie ulega wątpliwości, że ceny noclegów są tam stosunkowo wysokie. Ile dokładnie kosztować nas będzie nocleg nad morzem w sezonie? A może bardziej opłaca się zarezerwować nocleg po jego zakończeniu? Ile kosztują noclegi nad morzem – odpowiadamy.

Od czego zależy cena noclegu?

Ile kosztują noclegi nad morzem

Na początku zastanówmy się, od czego w ogóle zależy cena za nocleg. Otóż w głównej mierze ma nią wpływ miejsce, w którym chcemy nocować. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że za nocleg w pięciogwiazdkowym hotelu z pewnością zapłacimy więcej, niż za nocleg w małej, prywatnej kwaterze. Różnice te dodatkowo się pogłębiają, gdy mówimy o miejscowościach atrakcyjnych pod względem turystycznym. To zaś jest kolejnym, niezwykle ważnym aspektem. Każdy z nas chciałby mieszkać kilka metrów od plaży, a przynajmniej w sercu nadmorskiej miejscowości. Wielu z nas rezerwuje więc noclegi w Gdańsku, w Mielnie czy we Władysławowie. Tyle tylko, że są to jedne z najdroższych, nadmorskich miejscowości. O wiele mniej zapłacimy, jeśli zdecydujemy się nocować w miejscu, które nie ma bezpośredniego dostępu do morza. Niemniej jednak często wystarczy, że przejdziemy kilkaset metrów i znajdziemy się na plaży. Im dalej od morza, tym taniej. Zaś im bliżej, tym drożej. Wreszcie na cenę noclegu ma wpływ to, kiedy w ogóle wybieramy się na wakacje. Najwięcej zapłacimy za nocleg w pełni sezonu, czyli w lipcu oraz w sierpniu. Oczywiście pod koniec sierpnia ceny już nieco spadają, jednak nie są to żadne, drastyczne spadki. Jeżeli zaś zdecydujemy się na wyjazd poza sezonem, na przykład we wrześniu, to za nocleg zapłacimy o wiele mniej.

Hotele nad morzem

Najdrożej wyjdzie nas nocleg w hotelu, który położony jest w nadmorskiej miejscowości. Oczywiście kluczową rolę gra tutaj po pierwsze standard hotelu, po drugie zaś jego dokładne umiejscowienie. W Polsce nie buduje się raczej hoteli, które byłyby położone bezpośrednio przy plaży. Przeszkadzają w tym bowiem wydmy. Z drugiej strony możemy znaleźć też hotele, z pokoi których rozpościera się cudowny widok na morze. Za taki pokój zapłacimy oczywiście najwięcej. Ile dokładnie? Otóż średnio aż 200 zł za noc. Oczywiście mowa tutaj o hotelu, który zachęca jedynie widokami, a nie dodatkowymi atrakcjami. Jeżeli zaś chcemy nocować w hotelu 4-5-cio gwiazdkowym, to za nocleg zapłacimy około 300-400 zł. W dokładnym rozrachunku wyjdzie więc całkiem spora kwota do zapłaty. W cenę wliczone są jednak posiłki – najczęściej śniadanie oraz obiadokolacja. Nad polskim morzem trudno bowiem znaleźć oferty typu all inclusive, jak poza granicami naszego kraju. Czasami hotele premiują klientów, którzy decydują się na dłuższy wypoczynek. Z każdym dniem płacą oni nieco mniej za swój pobyt. Niemniej jednak w dalszym ciągu hotel jest najdroższą opcją noclegu nad morzem.

Domy wczasowe i pensjonaty

Nieco inne ceny czekają na nas w domach wczasowych oraz w pensjonatach. Tam bowiem za nocleg zapłacimy około 100-150 zł (za noc). W domu wczasowym oraz w pensjonacie mamy możliwość wykupienia posiłków. Zwykle są to śniadanie i obiad lub obiadokolacja. Nieruchomości te znajdują się nieco dalej od plaży, nie oferują również żadnych dodatkowych atrakcji. Nie znajdziemy w nich SPA ani prywatnych basenów. Niemniej jednak ich główną rolą jest właśnie oferowanie noclegów plus ewentualnie także posiłków. Niektóre domy wczasowe organizują na przykład zajęcia dla dzieci, w których udział jest bezpłatny.

Kwatery prywatne

Agroturystyka oraz wynajem domków letniskowych nad morzem kwitnie. Za nocleg w kwaterach prywatnych zapłacimy podobnie, jak za nocleg w pensjonacie. Wynajem domku to koszt około 400 zł za dobę. Pamiętajmy jednak, że na ten wydatek składa się większa liczba osób. Domki pomieszczą zwykle minimum czterech turystów, a czasami nawet i dwa razy tyle. Bardzo dużą popularnością cieszy się również wynajem mieszkań. Dotyczy to głównie dużych miast, takich jak Gdańsk czy Gdynia. Za noc w prywatnym mieszkaniu zapłacimy od 50 zł do 150 zł, w zależności od standardu i położenia nieruchomości. Minusem kwater prywatnych jest fakt, iż nie możemy w nich otrzymać wyżywienia, nawet za dopłatą. Zaś w mieszkaniach prywatnych niektórzy czują się, jakby w ogóle nie byli na wakacjach. Niemniej jednak jest to jedna z najtańszych opcji noclegu nad morzem.

Wyjazd poza sezonem – czy to się opłaca?

Powyższe kwoty dotyczą wyjazdów nad morze w sezonie wakacyjnym. Sezon w Polsce trwa krótko, bo jedynie dwa miesiące. Nie dziwi więc, że i ceny są dosyć wysokie. Rozwiązaniem wydaje się być wyjazd nad morze poza sezonem. Za nocleg w miesiącach wiosennych lub jesiennych zapłacimy nawet o połowę mniej, a to już generuje znaczne oszczędności. Pozostaje jednak kwestia pogody, która poza sezonem zwyczajnie nie dopisuje. Nie poczujemy również cudownej atmosfery wakacji i turystycznego gwaru. Jeśli więc zależy nam wyłącznie na czystym powietrzu przesyconym jodem, to wyjazd poza sezonem jest dobrym wyborem. Jeżeli jednak chcielibyśmy zażyć kąpieli morskich, to wybierzmy się nad morze w sezonie wakacyjnym.