Ile kosztuje wynajem busa 20 osobowego

Na początku warto rozgraniczyć dwa typy pojazdów. Chodzi tutaj o pojazdy osobowe, czy postrzegane przez prawo jako osobowe, do których prowadzenia wystarczy standardowe prawo jazdy kat. B oraz te, których użytkowanie wiąże się z uprawnieniami kat. D. Wszelkiego, tego rodzaju definicje umieszczone są w przepisach prawnych. Jest w nich jasno określone, iż pojazdem osobowym jest każdy samochód, w którym przewozić można maksymalnie 9 osób (włącznie z kierowcą). Ile kosztuje wynajem busa 20 osobowego?

Jeśli pojazd dostosowany jest do większej liczby osób osób, jest on, niezależnie od potocznego nazewnictwa, postrzegany w świetle prawa jako autobus. To wiadomość istotna dla osób, które zarówno planują lub prowadzą działalność z zakresu wynajmu busów, jak też zainteresowanych tego rodzaj usługami. Najczęściej tak duże pojazdy wynajmowane są pod kątem dłuższych tras. Jednak także na krótszych odcinkach niejednokrotnie okazuje się niezbędne, aby pojemność samochodu wynosiła kilkanaście miejsc siedzących.

Regularny przewóz osób a wynajem busa

W przypadku przedsiębiorców, którzy trudnią się przewozem osób na regularnej linii, wynajem busa, z perspektywy czasu nie okaże się opłacalną formą działalności. Dotyczy to zarówno krótkich jak i dłuższych czas. Jeśli chodzi o usługi transportowe, świadczone ciągle, najlepszym rozwiązaniem jest zakup własnego pojazdu, który stanowić będzie podstawowe narzędzie w świadczeniu usług.

Kiedy warto wynająć busa?

Dużo zależy od potrzeb. Długoterminowy najem w celach zarobkowych wiąże się z ponoszeniem kosztów dodatkowych, nie tylko wynikających z samej eksploatacji pojazdu, ale również tych, które wynikają z umowy najmu. Oczywiście możliwe jest sprawdzenie, czy wynajem na kilometry nie będzie rozwiązaniem tańszym, niż okresowy, niemniej do cen paliwa należy dotyczyć same opłaty, uiszczane na konto firmy, która użycza pojazdu. Przede wszystkim z tego rodzaju usług korzysta się okazjonalnie, nie oznacza to jednak, iż nie są popularne. Świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu w dużym gronie osób, czy wyjazdu na wycieczkę, jest właśnie wynajem busa. Podstawowym atutem tego typu rozwiązań jest także możliwość skorzystania z usług profesjonalnego kierowcy, który posiada niezbędne uprawnienia. To pozwala wszystkim uczestnikom wycieczki na relaks, jak również zwalnia od odpowiedzialności, jeśli chodzi o znajomość drogi.

Okazjonalne wyjazdy za granicę

Zdarza się, iż jednorazowo lub w sporych odstępach czasu grupy osób wybierają się za granicę, tak samo w celach podróżnych, jak też zarobkowych. Niejednokrotnie korzystanie z publicznej komunikacji, w postaci pociągów, czy samolotów wiąże się z długim oczekiwaniem pomiędzy lotami, czy też stosunkowo długim czasem podróży. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest wynajem busa 9-osobowego. Oczywiście nie zawsze jest potrzeba zamawiania pojazdu 20-sto osobowego, dlatego przedsiębiorcy najczęściej oferują różnego typu rozwiązania, o określonej liczbie siedzeń.

Jakie są koszty wynajmu busa?

wypożyczalnia samochodów
wypożyczalnia samochodów

Najczęściej w skład kosztów wchodzą: koszty eksploatacyjne, ubezpieczenie, opłata wynikająca z samej usługi. W wielu przypadkach pobierana jest także kaucja, która, przy braku uszkodzeń samochodu jest zwracana wraz z oddaniem kluczyków do samochodu. Opłaty ubezpieczeniowe mogą się od siebie różnić, zależnie od tego, z którym towarzystwem ubezpieczeniowym dany współpracuje kierowca. Oczywiście same samochody posiadają przegląd, jak też aktualne obowiązkowe ubezpieczenie, jednak tego rodzaju zabezpieczenie, koszty którego ponosi osoba wynajmująca busa, związane są z ewentualnymi szkodami, spowodowanymi przez jego osobę. W ten sposób firma zabezpiecza się na wypadek częściowe utraty majątku w postaci zniszczonego pojazdu. Dlatego w wielu przypadkach możliwość zatrudnienia profesjonalnego kierowcy jest o wiele bardziej pomocna, niż samodzielne prowadzenie pojazdu. Sama cena wynajmu zależna jest także od modelu samochodu, często długości trasy: jeśli jest to wyjazd, w którym niezbędny jest nocleg dla zatrudnionego kierowcy, czy opłacenie miejsca parkingowego, tego rodzaju opłaty spoczywają na osobie, która wynajęła busa. W standardowych rozliczeniach można spotkać kwoty od około 250 złotych do 400 złotych. Jednak faktyczna cena zależna jest od indywidualnej polityki firmy. Podobnie dobrym rozwiązaniem jest wynajem samochodów dostawczych.

Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy?

Należy przede wszystkim sprawdzić dokładnie zawarte w umowie postanowienia, ewentualne kary, informacje na temat opłat dodatkowych, czy same warunki wynajmu. Istotne są również informacje o aktualnym ubezpieczeniu, jego formie, także dodatkowych formach ubezpieczenia oraz ich cenie, jak też aktualny przegląd pojazdu. Dobrym rozwiązaniem jest także samodzielne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu, sprawności świateł, poziomu oleju i innych płynów. Można także wykonać zdjęcia samochodu, zarówno z zewnątrz, jak również w jego środku, by uniknąć ewentualnego posądzenia o szkody, które powstały już wcześniej. Dzięki temu zarówno firma, jak też klient mają rzetelne informacje o pojeździe, dzięki czemu formalności po oddaniu samochodu przebiegają sprawniej.