Jak wygląda kwestia wyceny wartości przedmiotu w lombardzie?

Jak wygląda kwestia wyceny wartości przedmiotu w lombardzie? Lombard pozwala na uzyskanie krótkoterminowej pożyczki, która pozwala na szybkie uzyskanie gotówki. Każda instytucja ma swoje zasady działania, które w ogólności się pokrywają, ale jednak istnieją również różnice pomiędzy konkretnymi placówkami. W ramach tego artykułu skupimy się przede wszystkim na kwestii wyceny lombardu. Wiemy przecież, że jest to instytucja, która udziela pożyczki pod zastaw, co oznacza, że musi w niej dojść do określenia ceny danego przedmiotu. W tej sytuacji istnieje wiele komplikacji i tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Spróbujemy przedstawić jednak to, co jest spójne dla jak największej ilości tego typu instytucji.

Jak działa lombard?

Jak wygląda kwestia wyceny wartości przedmiotu w lombardzie?Na początek warto przedstawić zasadę funkcjonowania tych placówek. Klient, który potrzebuje szybkiego otrzymania kilkudziesięciu lub kilkuset złotych, chce to najczęściej zrobić jak najszybciej i jak najłatwiej. Lombard udziela pożyczki pod pewnym oprocentowaniem. Zwykle są one trochę wyższe niż w przypadku banków. Pamiętajmy jednak, że najczęściej pożyczamy pewną kwotę, oddajemy określoną wartość pieniędzy i to jest wszystko. Nie odbywa się to na przestrzeni lat jak w przypadku banku, więc jest to inna sytuacja. Dodatkowo lombard nie ma takiej siły odzyskiwania pożyczonych środków, jak ma to miejsce w przypadku banku. Podwyższone ryzyko musi być jednak powiązane właśnie z tym wyższym procentem. Skąd więc w tej sytuacji pojawiają się skupy rowerów, biżuterii lub innego rodzaju dóbr? Formą zabezpieczenia jest właśnie zastaw. Właśnie na wycenie tych przedmiotów skupimy się najbardziej.

Jak lombard wycenia przedmioty klienta?

Spróbujemy wyciągnąć pewne ogólne reguły, które panują w tego rodzaju instytucjach. Ostateczna decyzja zawsze leży jednak po stronie właściciela. Możemy więc przedstawiać pewne zasady, ale nie będą one miały odzwierciedlenia w każdej sytuacji.

Obniżona ocena wartości

Lombard musi mieć możliwość łatwego sprzedania przedmiotów, które zostały pozostawione przez klientów. Zawsze jest to jednak związane z ryzykiem. To z kolei wymaga większych kosztów. Skup laptopów ma inną specyfikę niż np. w przypadku biżuterii. Lombard powinien sobie jednak radzić z różnorodnymi przedmiotami. Jak najłatwiej możemy spróbować ocenić przedmiot, który chcemy oddać do lombardu? Sprawdźmy jaką wartość rynkową on reprezentuje. Najłatwiej będzie to ustalić na podstawie średniej tego, z czym możemy się spotkać np. w Internecie. Następnie cenę trzeba obniżyć o 40-50% w zależności od konkretnego miejsca. To najprostsze przybliżenie, które jednak często ma odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Ryzyko w zależności od danego przedmiotu

W przypadku występowania różnych przedmiotów pojawia się również zróżnicowane ryzyko. W przypadku skupu złota nie ma wysokiego ryzyka. W tej sytuacji czas nie działa na niekorzyść właściciela lombardu. Złota lub srebrna biżuteria nie tylko nie traci na wartości, ale często również zyskuje. Oczywiście mogą występować pewne wahania, ale ogólnie właściciel lombardu nie powinien na tym stracić. W przypadku dzieł sztuki utrudnione może być samo sprzedanie danego przedmiotu. Za każdym razem jest to proporcja pomiędzy ryzykiem a potencjalnym zyskiem. Właściciel lombardu powinien dobrze orientować się w cenach, które występują na rynku. Elektronika może stosunkowo szybko tracić na cenie. Dodatkowo im nowszy jest sprzęt (a więc również prawdopodobnie łatwiejszy do sprzedaży), tym szybciej będzie się obniżała jego cena. Powinniśmy więc założyć, że jeśli pozostawić w lombardzie biżuterię lub rower, to taka opcja będzie chętniej rozpatrywana przez przedstawicieli instytucji.

Indywidualna wycena

Wybierając się do lombardu, powinniśmy brać pod uwagę, że po drugiej stronie stołu znajduje się wytrawny gracz z dużym doświadczeniem w kwestii wyceny danego przedmiotu. Nie oznacza to, że nie powinniśmy w ogóle pojawiać się w takich miejscach. Przecież szybki przypływ gotówki jest nam często potrzebny. W dodatku w lombardzie możemy negocjować. Nie powinniśmy liczyć na to, że nasz przedmiot zostanie wyceniony na tyle, ile on rzeczywiście jest warty. Wynika to wprost z samej formy działania tej instytucji. Jeśli uzyskamy za nasz telefon, zegarek lub naszyjnik 60% wartości, to w większości przypadków powinniśmy być zadowolenie z takiej transakcji. Czasem początkowa wycena będzie w okolicy nawet 30% wartości. Wszystko jest jednak kwestią negocjacji, po których obydwie strony powinny być zadowolone. Pamiętajmy, że założony przedmiot w zdecydowanej większości sytuacji możemy odkupić. Skup mieszkań również ma czasem miejsce, ale są to sytuacje wyjątkowe i rzadko spotykane.

Jakie oprocentowanie w lombardzie?

Lombardy udzielają też pożyczki, w której przedmiot jest zastawiany, ale cała sytuacja może zakończyć się na samym transferze pieniędzy. Czasem w tych instytucjach spotkamy się z oprocentowaniem na poziomie 10%, ale jednak nie jest to standardem. Czasem będzie to również 5%. Również sama długość umowy może być zróżnicowana, ponieważ wszystko jest kwestią odpowiedniego porozumienia. Najczęściej lombard udziela pożyczki na miesiąc, ale może to być również np. tydzień lub 3 miesiące. Z punktu widzenia klienta pamiętajmy, że ryzykujemy zaledwie jednym przedmiotem, a przypływ gotówki w niektórych sytuacjach może okazać się nieoceniony.