Jak dbać o stopy seniorów?

Jak dbać o stopy seniorów? Stopy to część ciała, która w sposób szczególny narażona jest na nadmierne obciążenie, a co za tym idzie także wszelkiego typu schorzenia czy deformacje. Na dolegliwości natury podologicznej narażone są osoby pracujące fizycznie, wykonujące pracę stojącą, a także seniorzy. Jak skutecznie dbać o stopy po 60. czy 70. roku życia?

Dlaczego i na co narażone są stopy seniora?

Odciążenia na stopę
Odciążenia na stopę

Przede wszystkim warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego to seniorzy w sposób tak szczególny narażeni są na różnego rodzaju choroby stóp, a także które z nich najczęściej ich dotykają. Niezależnie od wieku stopy każdego dnia mają za zadanie dźwigać całe ciało. Naturalnym jest więc, że po kilkudziesięciu latach ich regularnego obciążania stają się słabsze, bardziej zmęczone, ale i podatne na deformacje, otarcia czy innego rodzaju dolegliwości. Do tego dodać należy także znacznie częstsze w starszym wieku problemy z krążeniem, choroby serca i wiele innych, przewlekłych dolegliwości, które w znaczący sposób wpływają na kondycję całego organizmu i stóp. Warto również wspomnieć, że wiele starszych osób przykłada mniejszą uwagę do jakości noszonego obuwia, która ma niebagatelny wpływ zarówno na komfort codziennego funkcjonowania, jak i na zdrowie czy prawidłowe ułożenie stóp. 

Jak dbać o stopy seniora – najważniejsze wskazówki

Dbanie o stopy w wieku 60, 70 czy 80 lat wcale nie musi być trudne. Podstawą jest w tym wypadku świadomość zagrożeń, związanych z wiekiem, jak również korzyści, z jakimi wiązać się może odpowiednie dbanie o kondycję stóp. Aby odciążyć stopy, zagwarantować sobie większy komfort chodzenia oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych dolegliwości natury podologicznej warto kierować się kilkoma podstawowymi, prostymi zasadami. 

Dobre obuwie to podstawa

Dobrej jakości, odpowiednio dobrane obuwie to podstawa dla wygody codziennego funkcjonowania i pożądanej kondycji stóp. To właśnie długotrwałe chodzenie w za małych, za ciasnych czy nieprzepuszczających powietrza butach stanowi jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości podologicznych. Noszenie niedopasowanego obuwia powoduje nadmierny, długotrwały i regularny ucisk stopy, nierzadko napierają na siebie wszystkie palce, a płytki paznokciowe naciskają na powierzchnię wałów okołopaznokciowych.

Jak dbać o stopy seniorów?
Jak dbać o stopy seniorów?

Co więcej, w nieprzepuszczającym powietrza bucie wokół stopy tworzy się ciepłe i wilgotne środowisko, będące pożywką i doskonałym miejscem do rozwoju wszelkiego rodzaju infekcji bakteryjnych, grzybiczych i wirusowych. Warto więc zainwestować w odpowiedniej jakości obuwie, które dopasowane będzie nie tylko do rozmiaru stóp, ale także ich szczególnych potrzeb. Osoby borykające się z różnego rodzaju schorzeniami przewlekłymi czy deformacjami powinny dobierać obuwie w specjalnych sklepach medycznych. 

Umiejętna pielęgnacja

Kolejną bardzo częstą przyczyną wielu dolegliwości i schorzeń zlokalizowanych na stopach jest ich nieumiejętna pielęgnacja. Problem ten dotyczy nie tylko seniorów, ale osób w niemal każdym wieku. Po 60. czy 70. roku życia na właściwą pielęgnację, zwłaszcza na odpowiednie opracowywanie paznokci, warto jednak zwrócić szczególną uwagę. Paznokcie u osób starszych bardzo często stają się znacznie twardsze i grubsze, a przez to trudniejsze do obcięcia. To z kolei może rodzić problemy z odpowiednim ich przycinaniem, czego skutkiem może być problem wrastającego paznokcia, onychogryfoza czy onycholiza. W razie trudności z utrzymaniem stóp w pożądanym stanie i kondycji warto skorzystać z pomocy specjalisty.

Korzystaj z fachowej pomocy

sklep podologiczny z hurtowymi cenami
sklep podologiczny z hurtowymi cenami

I tym właśnie sposobem płynnie przechodzimy do kolejnego, ważnego punktu, jakim jest regularne korzystanie z pomocy i usług gabinetu podologicznego. Pacjentami podologów bardzo często bywają osoby starsze, które chcą zachować swoje stopy w jak najlepszej kondycji, jednak same nie są w stanie zadbać o właściwą ich pielęgnację. Podolog może w takim wypadku rozpisać regularne wizyty, podczas których będzie wykonywać podstawowe zabiegi pielęgnacyjno-profilaktyczne, jak chociażby opracowywanie paznokci, ścieranie zgrubiałego naskórka czy nawilżająco-pobudzający masaż stóp.

Dobre krążenie to sprawne stopy

Zarówno sam wiek, jak i różnego rodzaju przewlekłe choroby, jak chociażby cukrzyca, mogą być przyczyną zbyt słabego krążenia w kończynach dolnych. To natomiast prowadzić może do wielu innych schorzeń i powikłań, które zdecydowanie nie sprzyjają kondycji stóp. Warto więc regularnie pobudzać krążenie krwi. Można robić to z pomocą specjalisty, w gabinecie, jak również samodzielnie w domu. Aby pobudzić krążenie w stopach, można na przykład od czasu do czasu wykonywać proste aktywności, takie jak poruszanie samymi palcami po kilkanaście minut dziennie. Wystarczy kwadrans zginania i prostowania palców u stóp, aby skutecznie pobudzić układ krwionośny w kończynach dolnych do działania. Warto w miarę możliwości zachować aktywność fizyczną, chodzić na spacery w odpowiednim obuwiu, a także samodzielnie wykonywać relaksacyjno-pobudzające masaże stóp. Nawet wykonywane samodzielnie w domowym zaciszu wszystkie powyższe ćwiczenia i aktywności warto także dodatkowo skonsultować ze swoim podologiem, aby mieć całkowitą pewność co do ich zasadności i efektywności.