Utrata masy ciała po odstawieniu alkoholu

Utrata masy ciała po odstawieniu alkoholu – alkoholizm może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Osoba borykająca się z problemami rujnuje nie tylko swoje życie, ale także życie tych, których kocha. Co więcej, oprócz problemów psychicznych, pojawiają się również problemy związane z funkcjami fizycznymi. Alkohol może uszkadzać wiele narządów, negatywnie wpływać na koncentrację i funkcjonowanie mózgu oraz sprzyjać przybieraniu na wadze. W tym artykule zajmiemy się tym ostatnim punktem. Dowiedz się, dlaczego odstawienie mocnego alkoholu może prowadzić do utraty wagi.

Dlaczego alkohol powoduje przyrost masy ciała?

Związek między upijaniem się a przyrostem masy ciała jest znaczny. Substancja ta nie zachowuje się w organizmie jak inne składniki przyjmowane z pożywieniem. Alkohol nie jest magazynowany w organizmie. Nadmiar tego związku powoduje, że jest on wykorzystywany jako źródło energii. W efekcie organizm rezygnuje z innych składników dostarczających kalorii. Nadmierne spożycie napojów alkoholowych prowadzi zatem do dodatniego bilansu energetycznego. To kończy się tworzeniem dodatkowej tkanki tłuszczowej.

Zachowania żywieniowe i kontrola apetytu

Liczne badania badające związek między nadmiernym spożyciem alkoholu a przyrostem masy ciała dowiodły, że związek ten jest bardzo silny. Alkoholizm może również prowadzić do określonych zachowań żywieniowych. Apetyt zwykle wzrasta po wypiciu napojów gazowanych. Co więcej, napój często podawany jest z dodatkowymi daniami, których normalnie dana osoba by nie zjadła.

Kiedy pito wino? Na imieniny, wesela, urodziny i inne tego typu okazje! Wódkę czy piwo w końcu trzeba w coś wgryźć. Ludzie nie rekompensują dodatkowej energii, jaką przynosi alkohol, więc alkohol ma niewielki wpływ na apetyt. Nie zmniejszają go, a nawet powiększają. Co więcej, naukowcy zauważyli, że napój wpływa również na działanie ważnych hormonów.

Dodatkowo ustalają wzorce zachowań i nawyki. Mózg otrzymuje komunikat, że po wypiciu trzeba jeszcze sięgnąć po jedzenie. Alkohol w organizmie pomaga również hamować uwalnianie glukozy. W rezultacie wątroba, największy organ ciała, może puchnąć. W odpowiedzi na to działanie w systemie wzrasta poziom cukru we krwi. Wtedy osoba uzależniona zaczyna cierpieć na wiele problemów zdrowotnych. Wystąpiły powikłania sercowo-naczyniowe i metaboliczne. Alkoholicy są narażeni na wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę. To z kolei może prowadzić do otyłości.

Co się stanie, gdy przestaniesz pić?

Powstrzymywanie się od alkoholu powoduje, że organizm wchodzi w stan detoksykacji. To bardzo trudny i męczący proces. Wymaga dużo cierpliwości i silnej woli. A droga do celu jest często długa. W tym czasie organizm powinien być zaopatrzony w odpowiednie składniki odżywcze. Ważna jest zdrowa i zbilansowana dieta. Dodatkowo nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne podczas początkowych etapów detoksykacji.

Utrata masy ciała po odstawieniu alkoholu
Utrata masy ciała po odstawieniu alkoholu

Uzyskanie odpowiedniej ilości płynów może zapobiec nadmiernemu zmęczeniu, lękowi lub innym trudnym objawom. Pomoże to alkoholikowi lepiej poradzić sobie z tym procesem. Co równie ważne, woda pomaga skutecznie usuwać toksyny z organizmu. Pokarmy płynne, takie jak zupy jarzynowe, owsianki i dania z roślin strączkowych, są zalecane w ciągu 72 godzin od odstawienia alkoholu. Warto też spróbować herbatek ziołowych. Alkohol może również zakłócać wchłanianie składników odżywczych. Dlatego trzeba uważać na pokarmy, które zawierają cenne witaminy, zwłaszcza witaminy z grupy B. Można je znaleźć między innymi w jajach, orzechach, warzywach liściastych, nabiale i produktach pełnoziarnistych.

Właściwy program detoksykacji alkoholowej powoli przywróci Cię do normalności. Regeneracja poprawia metabolizm. Co więcej, dieta pozbawiona alkoholu zapobiega sięganiu po dodatkowe i niezdrowe przekąski. Nie należy również zapominać w tym czasie o aktywności fizycznej, która zapewni odpowiednią równowagę i pomoże przywrócić organizm do normy.

Nadmierne picie alkoholu nikomu nie pomaga. Może powodować wiele negatywnych skutków. U osoby uzależnionej występują problemy psychiczne i rodzinne, problemy zdrowotne, trudności w utrzymaniu odpowiedniej wagi. Badania nad jej związkiem z otyłością wciąż trwają. Pewne jest jednak to, że mocne alkohole mogą zaburzać funkcjonowanie całego organizmu, negatywnie wpływając na pracę mózgu i układu pokarmowego. Co więcej, zakłócają również wchłanianie ważnych składników odżywczych. Pamiętaj również, że zaprzestanie lub umiarkowane spożywanie napojów alkoholowych, obok zdrowej diety i aktywności fizycznej, to ważne czynniki skutecznej profilaktyki otyłości. Rzucenie alkoholu ma wiele zalet. Często też są bezcenne. Osoby decydujące się na rzucenie palenia mają szansę na nowe i co najważniejsze lepsze życie!