Dlaczego książki są ciekawsze niż filmy

Dlaczego książki są ciekawsze niż filmy – z pewnością nie raz słyszałeś, że czytanie książek może być przydatne. Czemu? Po pierwsze, zamiłowanie do literatury pozwala skutecznie rozładować stres, poszerzyć słownictwo, poszerzyć horyzonty, rozwinąć koncentrację, kreatywność i inteligencję emocjonalną. Po drugie, nasze mózgi pracują zupełnie inaczej podczas czytania literatury niż podczas oglądania filmów, co daje fanom książek przewagę nad fanatykami kina.

Dlaczego książki są ciekawsze niż filmy?

Poświęcając czas na czytanie, jednocześnie trenujemy różne części mózgu: obszary odpowiedzialne za percepcję wzrokową, mowę, wyobraźnię, myślenie i emocje. Włókna nerwowe pokryte są gęstszą warstwą przewodzącego materiału zwanego mieliną, który rzeczywiście chroni przed wieloma chorobami mózgu, takimi jak choroba Alzheimera.

Czytając nie musimy skupiać się na ekranie i zapominać o wszystkim na świecie, mamy okazję zrobić sobie przerwę, poznać umysł autora, połączyć to, co czytamy z własnymi wspomnieniami, ocenić przeżycia bohaterów i poznaj ich wartości. A możemy to przetrawić dopiero po obejrzeniu tego filmu. A wszystko dlatego, że nasza świadomość ze swej natury opiera się temu, że jednocześnie dostrzega zdarzenia zewnętrzne i zwraca się ku doświadczeniom wewnętrznym. Jeśli więc chcesz lepiej wchłonąć nowe pomysły i zastosować je w swoim życiu, wybierz książki.

Dlaczego książka jest zawsze lepsza niż film?

Telewizja i film przeszły przez lata długą drogę. Ale mimo szybkiego postępu i rozwoju technologii medialnej nie zbliżają się one do uroku starych dobrych książek. Co jest lepsze, książka czy film? Jeśli lubisz czytać, odpowiedź jest oczywista. W końcu nieokiełznana wyobraźnia w połączeniu z błyskotliwym pisaniem autora natychmiast przebije każdą z najdroższych scenografii, efektów specjalnych, a nawet aktorów przyzwyczajonych do heroicznych obrazów.

Dlaczego książki są ciekawsze niż filmy
Dlaczego książki są ciekawsze niż filmy

Dlatego wielu z nas woli tę książkę ze względu na jej niepowstrzymaną i nieograniczoną zdolność przenoszenia nas do najbardziej niesamowitych i nieznanych światów w mgnieniu oka. Jak na świat nikt nie był w stanie nam pokazać w żadnej filmowej adaptacji. Książki nie są jak filmy, które nie kumulują obrazów, ale znaczenia. To także niezaprzeczalna zaleta czytania. Im lepsza jest książka, tym więcej ma pomysłów i znaczenia, a film łatwo jest całkowicie bez nich, a nawet w takim przypadku może pozostać dobry, a nawet klasyczny. Poza tym prawie niemożliwe jest uchwycenie jakiejkolwiek idei lub znaczenia w filmie.

Wreszcie, odbieranie książek wymaga co najmniej minimalnego wysiłku na własną rękę, a po naciśnięciu przycisku filmy zaczną się automatycznie otrzymywać. Jest to również ważny aspekt, gdyż wartość i pamięć informacji uzyskanych dzięki skupieniu i pokonywaniu najmniejszych przeszkód jest niewątpliwie wyższa niż wartość informacji wtłaczanych elektronicznie do mózgu. Krótko mówiąc, na oczywistym i podstawowym gruncie książki są znacznie lepsze niż filmy, właśnie pod względem aktywizacji pracy mózgu nie da się zastąpić książek filmami. Nie pozwólcie estetom filmu bawić się intelektualnymi fantazjami.

Książki czy filmy – co wybrać?

W książce są ciekawe momenty, w których możemy się zatrzymać, przeczytać ponownie, pomyśleć o nowym pomyśle, wyobrazić sobie, jak zmieniłaby się fabuła, gdyby bohaterowie zachowywali się inaczej, marzyć i czytać dalej. Prawie nikt nie przechowuje wideo. Informacje wlatują do naszych uszu i wywołują w nas pewne emocje, ale znów odlatują, bo na ekranie pojawia się coś nowego. Po drugie, kiedy czytasz, możesz szybko zapamiętać nowe słowa, wzory zdań i styl pisania autora.

Dlaczego lepiej wybrać książkę?

  • Najpierw książka, potem film. Każdy, kto przynajmniej przeczytał książkę, a następnie obejrzał filmową adaptację, zgodzi się, że istnieje różnica w odczuciu i percepcji. Czytelnicy zobaczą niekonsekwencje i zmiany, które zwykle występują w filmach.
  • Szczegółowy opis charakteru postaci. Czytając tę ​​książkę, możesz lepiej zrozumieć bohaterów w dziełach, lepiej zrozumieć ich osobowości i zachowania oraz szansę na zrozumienie ich umysłów. Wszystkiego w najmniejszym szczególe nie da się oddać w filmie.
  • Kiedy czytasz, twój mózg pracuje na pełnych obrotach. Ta książka https://literackigps.pl/zycie-przed-soba-na-bellevilleu/ sprawia, że ​​myślisz, doświadczasz, analizujesz, próbujesz przewidzieć fabułę i zrozumieć główne idee, które autor chce nam przekazać. Tworzysz mentalne obrazy ludzi, wyobrażasz sobie opisaną przestrzeń, a oni w filmie robią to za Ciebie. Podczas czytania
  • Twoja uwaga jest większa niż podczas oglądania filmu.
  • Format filmu. Sztuka nie ma granic. Niestety, prawie niemożliwe jest przekazanie wszystkich szczegółów i subtelności fabuły w 2 godziny, więc informacje są często zmieniane lub ucinane.
  • Poszerzasz swoje słownictwo. Nauka udowodniła, że ​​czytając książkę, spotykamy się z bardziej unikalnymi słowami niż w filmie. Nie trzeba być wielkim matematykiem, żeby zrozumieć, że w książkach jest więcej słów niż w filmach.
  • Nie można powiedzieć, że filmy są niepotrzebne, bo pomagają się zrelaksować. Ta książka jest równym dialogiem między autorem a czytelnikiem, którzy mogą komunikować się, dyskutować i wspólnie szukać prawdy.
Literacki GPS – blog literacki
ul. Giuseppe Garibaldiego 4/203
04-078 Warszawa
604 810 444
www.literackigps.pl

Angielski Francuski Niemiecki Hiszpański